"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Тарихи мұражайлар не үшін қажет? Егентаева Ф. А 4 - сынып

 
Пән:Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:
Сынып:4 Мектеп: Талапкер ауылы №3 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:Егентаева Ф.А
Қатысқандар саны:26
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы Тарихи мұражайлар не үшін қажет?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 4.3.1.2 –тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру;
4.3.1.3 –мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Тарихи мұражайлардың қызметін түсінеді 
Көптеген оқушылар:Мұражайды  сақтауға  үйренеді
Кейбір оқушылар:
Тапсырмаға   байланысты өз беттерімен ереже құрастырады
Бағалау критерийлері Қалалық мұражайлар  туралы түсінік алады, экскурсиялар жасауды үйренеді 
Тілдік мақсаттар Оқушылар:
Мұражай, музей, (грек тілінде museіon – муза сарайы) – тарихи-ғылыми дерек ретіндегі ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды, т.б. мұраларды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме.
Терминология:
Муражай, экспонат, 
Пайдалы сөз тіркестер: 
Табиғи ортада адамға төнетін  ....
Өз қауіпсіздігіңді қамтамасыз ету үшін ...
Құндылықтарды дарыту Үйлесімділік – өздерін табиғаттың бір бөлшегі екенін түсінуден көрінеді;
Қауіпсіздік – табиғи ортада қауіпсіздік ережелерін құрастыру арқылы жүзеге асады;
 
Пәнаралықбайланыстар Дүниетану, еңбекке 
Бастапқы білім 
Оқушылар адам денесініңішкімүшелерінжәнеолардыңнегізгіқызметтерінбіледі
Сабақбарысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы 
2 мин
 
 
 
 
 
3мин
 
 
 
 
 
 
 
2мин ⦁ Психологиялық ахуал. 
Дөңгеленіп тұрайық.
Шеңберді біз құрайық
Кереге болып керіліп, 
Уықтар болып иіліп
Шаңыраққа киіліп
Киіз үй біз құрайық
 
2. Үй тапсырмасын қорытындылау «Сиқырлы текшелер» әдісі бойынша 
1.Еліміздің табиғи байлығын зерттеуге зор  еңбек сіңірген ғалым кім?
2. Қазақ әдебиетінің дамуына үлес қосқан жазушы кім?
3. 1946 жылы құрылған академия.
 
 
3.Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл»әдісі 
 Балалр мен сіздерге бір мәдени орын жайында жасырғым келіп отыр .Мұқият тыңдап, жауап беріңдер  
Онда ертедегі көне заттар бар. Біз сол заттар арқылы өткен тарихымызды білетін боламыз. Сендер қызықты көп нәрселерді көре аласыңдар. Қане кім айтады? Мен қандай мәдени орын туралы айтып тұрмын?» /Жауап: мұражай
– Иә, балалар дұрыс таптыңдар мұражай біз үшін өте құнды мәдени орын. Ендеше бүгін біз тарихи  мұражайлар не үшін қажет ?деген сұраққа жауап іздейік  
2) Сабақтың тақырыбы және мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : Тарихи мұражайлар не үшін қажет?
 Сабақ мақсаты
           –тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру;
 –мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну
Критерий:Қалалық мұражайлар  туралы түсінік алады, экскурсиялар жасауды үйренеді
 
 
 
 
 
 
 
 
Текшелер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сабақтың ортасы 
5 мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3 мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10 мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сергіту
сәті
3мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4. Ой шақыру.(Ұ.Ж) Білім ленд сайтынан
 Қазақстан РеспубликасыҰлттық мұражайы туралы видео тамашалау
 
1 Мұражайда қандай  залдар бар екен?/Тәуелсіз Қазақстан залы,Астана залы,алтын залы,Тарих залы,Этнография залы,Заманауи өнер залы/
2. «Алтын» залында ең маңызды қандай экспонат?/Алтын адам/
3.Ұлтық киімдер,зергерлік бұйымдар,қазақ халқының тұрмыстық заттарын қай залдан көруге болады?/Этнография залы/
4. Бейнежазба ұнады ма?Қандай әсер алдың?
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, кері байланыс беремін.
  Слайд арқылы түсінік беріп өтемін. 
Мұражай – туған еліміздің асыл қазынасы. Ол оқушыларды, жалпы жұртшылықты өлкеміздің шежіресімен таныстыра отырып оны қастерлеуге тәрбиелейдіМұражай, музей, (грек тілінде museіon – муза сарайы) – тарихи-ғылыми дерек ретіндегі ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды, т.б. мұраларды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме. Еуропада тарихи мұражайлар 16 – 18 ғасырларда пайда болды  Қазақстанда мұражай тарихы 1830 жылдан басталады.
Мұражай мынадай топтарға бөлінеді.
Тарихи (жалпы тарих, археологиялық,этнографиялық, т.б.) 
Көркемөнер мұражайы (көркемөнер, мүсін, қолөнер, қолданбалы өнер, театр, музыка, кино, т.б.)
«Жаратылыстану мұражайы» (биологиялық, зоологиялық,геологиялық, минералдық, т.б.)
 Техникалық (авиация, автокөлік, кеме жасау, өнеркәсіп,өндіріс өнімдері, т.б.) 
«Кешенді мұражайлар» (тарих, шаруашылық, жаратылыстану,өлкетану мұражайы, т.б.) 
Мемориалдық мұражайлар (мемлекетке, өнерге, әдебиетке,ғылымға еңбегі сіңген белгілі адамдардың жеке өнері мен қызметіне арналған).
Енді  сабағымыздың келесі бөлімі тәжірибелік бөлімді бастайық.
5.« Ойлан-жұптас-бөліс» стратегиясы  бойынша  
 (Т-топтық жұмыс) «Түртіп алу» әдісі бойынша қажетті,маңызды  деректерді жазып алады 
1топқа - тапсырма:
Мектебіміздің мұражайына  барып ,экспонаттар жайында мәлімет жинап келу. Тарихи мұражайдың атқаратын қызметі туралы топтық талқылау жаса
 
 2-топқа тапсырма:  Алдарындағы ноутбуктен С.Сейфуллин мұражайы жайында бейнежазбаны көріп, мәлімет жинау. Тарихи мұражайдың атқаратын қызметі туралы жұптық талқылау жаса
 
 
3-топқа тапсырма:Алдарындағы ноутбуктен Қазақстанның тұңғыш президенті мұражайы жайында бейнежазбаны көріп,мәліметтер жинақтау. Тарихи мұражайдың атқаратын қызметі туралы жұптық талқылау жаса  
Жинап келген мәліметтерін постер арқылы қорғайды 
Крийтери  Тарихи мұражайлардың рөлін анықтайды
Дискиптор:
                    -Тарихи мұражай жөнінде 2-3 мысал келтіреді
                    -Жинаған мәліметтерімен таныстыра алады 
Бағалау «Қол шапалақтау» әдісімен оқушылар бір бірін бағалайды
Бір рет шапалақтау -орташа
Екі рет шапалақтау -жақсы
Үш рет шапалақтау- өте жақсы 
  Сергіту сәті: «Музейге саяхат» Сыныпта ұйымдастырылған мұражайды аралап шығады.
Қалыптастырушы бағалау (Ж.Т)
І топ :  Мұражайда қандай ереже сақтау керек?
Дескриптор :
Білім алушы -  мұражайда  өзін ұстау ережесін құрайды ; 
                         - қауіпсіздік ережесін сақтайды.  
  ІІ топ:  Мұражайды сақтау ережесін құрастыр
 
Дескриптор  Білім алушы -  мұражайды сақтау ережесін құрайды ; 
                                                     - қауіпсіздік ережесін сақтайды.  
 
 ІІІ топ: Мұражайдың жобасын ұсыну 
Дескриптор  
Білім алушы - тарихи мұражайдың өзіндік жобасын ұсынады; 
                        - жобаны белгіленген талаптарға сәйкес жасайды.  
Бағалау «Бас бармақ» әдісімен  бағалайды                      
 
 
 
Білім ленд 
 
https://bilimland.kz/kk/subject/dunietany/4-synyp/tarixi-muzejler-men-olardyng-roli?mid=24:simple 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ноутбук,бейнежезба,плакат, фломастер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
А4, қаламдар
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сабақтың соңы
3 мин
 
 
 
 
 
 
 
2 мин
Қорытынды :
 Балалар бүгінгі сабақ мақсатымыз  –тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру; –мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну Мақсатымызға жеттік пе?/Иә,мақсатқа жеттік/
Кері байланыс.«Тайқазан » әдісі:
Балалар жақында біз төл теңгеміздің 26 жылдығын атап өттік.
Алдарындағы купюрларға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін бір сөзбен жазып немесе бейнелеп мына «Тайқазанға» салады.
 
                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап  отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 
 
С деңгейі:
   Жеке бас гигиенасынының ережелерін ата 
В деңгей: 
     Тазалық, денсаулыққа байланысты мақал айт
 А деңгейі:
Тазалық, денсаулыққа байланысты  бес жолды өлең құрастыр
«Ашық сұрақ» –мұғалім оқушыларды жалаушаларарқылы бағалайды
 
Жұптар бір-бірін бағалайды– «Вербалды бағалау» 
Жеке жұмысты бағалауда -                            «3 шапалақ»
 
Сабақ бойынша рефлексия
 
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? 
Жеткізбесе, неліктен? 
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? 
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? 
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 
Жалпы баға
 
 
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
 
2:
 
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: 
 
2:
 
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бөлімше 3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер 
 
Оқу мақсаты 4.3.1.2 Тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру 
 
Бағалау критерийі Білім алушы: • Тарихи мұражайлардың рөлін анықтайды 
 
Ойлау дағдыларының деңгейі 
 
Білу және түсіну 
 
Тапсырма    Суретте оқушылардың тарихи мұражайға барған саяхаты бейнеленген. Берілген сұрақтарға сүйеніп, тарихи мұражайдың атқаратын қызметі туралы жұптық талқылау жаса.  
 
 
 
➢ Тарихи мұражайларға қандай жәдігерлер қойылады? ➢ Оларды не үшін жинақтайды? ➢ Мұражай қызметкерлері немен таныстырады? ➢ Мұражайлар не үшін керек?  
 
• Жұптық талқылау нәтижесіне сүйеніп, берілген кестені толтыр. Тарихи мұражайдың қызметі туралы әңгімеле.  
 
 
 
 
 
 
 
Дескриптор 
 
Білім алушы -сұрақтардың негізінде ой қорытып айтады; -тарихи мұражайлардың қызметін сипаттайды.  
 
 
  
Мұражайдың кызметі 
18 
Бөлімше 3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер 
 
Оқу мақсаты 4.3.1.3 Мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну 
 
Бағалау критерийі Білім алушы: • Мұражайдың өзіндік жобасын жасайды 
 
Ойлау дағдыларының деңгейі 
 
Жоғары деңгей дағдылары 
Тапсырма   Ұзақ мерзімді топтық жұмыс  (Мұғалім тапсырманы оқушыларға алдын ала береді) 
 
а) Өз аймақтарыңдағы (мектеп, қала, аудан орталығындағы) мұражайларға саяхат жасаңдар. (Егер сен тұратын аймақта мұражайлар болмаса, үлкендермен сол жердің тарихы туралы әңгімелесіңдер) 
 
b) Саяхаттан көрген-білгендеріңе сүйеніп, тарихи мұражайдың өзіндік жобасын ойлап табыңдар (жобаны сызба немесе макет түрінде ұсынуға болады)  Жоба жасауда мыналарды ескеру керектігіне көңіл бөліңдер:  
 
➢ мұражайдың мақсаты қандай болады? ➢ мұражайға қандай жәдігерлер қойылады? ➢ мұражайдың құрылымы (пішіні, көлемі, бөлімдері) қандай болады? ➢ мұражайдың ерекшелігі неде? 
 
 
Дескриптор 
 
Білім алушы - тарихи мұражайдың өзіндік жобасын ұсынады; - жобаны белгіленген талаптарға сәйкес жасайды.  
 
 
 
 
 

Application:

Страница создана: 09.01.2020 12:35
Страница обновлена: 09.01.2020 12:36

Мы в соц.сетях

Для родителям...

Список организаций
Текст