"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Ашық сабақ: "Музыка және театр " пән мұғалімі: Шағыров Б.Т., сынып: 6 "Е"

Ұзақ мерзімді жоспар:

3 Бөлім: Музыка және өнер түрлері

Мектеп: Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі

Мерзімі:18.02.22ж                                    Мұғалім: Шағыров Б.Т

Сынып  6 «Е»                                                  Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

                                                                     Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Музыка және театр 1 сабақ

Оқу мақсатына арналған сілтеме

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау;

6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын  салыстыру

6.1.3.3 – музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша  және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;

Сабақ мақсаты

Оқушылар:

  • Театр түрлерін салыстырып, олардың стиль, жанрларын анықтайды;
  •  Пәндік терминологияны қолдана отырып, жазбаша және ауызша жұмысын орындайды; 
  • көркем бейнені жеткізу үшін әнді орындауда импровизация қолданады.

Бағалау  критерийлері

Оқушы:

  • театр түрлерін анықтап, салыстырады;
  • өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды; -жазбаша, ауызша жұмыстарды орындауда пәндік терминологияны қолданады;
  • ән сүйемелдеуіне көрсетілім құрастырады;
  • көрсетілім барысында әннің көркемдеуші құралдары мен образын жеткізеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • бейнелеу өнері мен поэзияны, театрлық және кинематографиялық қойылымдарды талдау.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Театр қойылымдарында музыка қандай роль атқарады?
  • «Өнер синтезі» сөз тіркесін қалай түсінесіздер?

Пәндік  лексика және терминология

Өнер түрі, театр, спектакль, режиссер, актер, костюмер, көркем жетекші, өнер синтезі.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

АҚТ қолдану

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Оқушыларда спектакль, театр ұғымдары бойынша алдыңғы білімдері болуы мүмкін.

Құндылық

Теарт өнері деген қызығушылығын арттыру.

   

Жоспар

Жоспраланған сабақ барысы

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

2 мин.

 

 

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

 

 

 

 

8 мин.

 

 

 

11 мин.

(Ұ)Келген қонақтармен амандасты

(Ұ) «Сәлемдеме жіберу» әдісімен сабақтың тақырыбы анықталып, мақсаты жарияланады.

«Әлемдегі театрлар» тақырыбында бейнебаян тамашалайды.

Көне Греция картиналары, Ла Скала - опера театры, шығыс театрлары – Кабуки, Рим театры, Қазақстан театрлары  суреттерін көрсетіп талқылау.

Картинки по запросу Ла Скала - опера театры

  • Суретте не бейнеленген?
  • Театр туралы не білесіздер?

Топтық жұмыс. Сыныпта талқылау.

1 топ –театр ұғымы (антикалық театр, амфитеатр);

2 топ–Қазақстандағы театрлар;

3 топ –атақты әлем театрлары.

  • Театр туралы не білдіңіздер?
  • Театр қойылымдарында музыка қандай роль атқарады?
  • «Өнер синтезі» сөз тіркесін қалай түсінесіздер?
  • Өнер түрлері бір-бірімен байланысты деп айта аламыз ба? Неге?

«спектакль», «театр режиссері», «актер», «дыбыс режиссері», «костюм тігуші» сөздеріне түсінік беріңіз.

 

Интербелсенді тақта

Сабаққа арналған презентация

 

 

картиналары, Ла Скала - опера театры, шығыс театрлары – Кабуки.

Рим театры. Театр өнері қайраткерлерінің портреттері. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы

13 мин.

 

Тапсырма. Орындау және импровизациялау.

Б.Бейсенованың «Мама» әнін тыңдаңыз.

  • Ән не туралы жазылған?
  • Әннің көңіл-күйі қандай?
  • Әннің темпі, ырғағы қандай?

 

Топта осы ән сүйемелдеуіне  «Мерекеңмен, жан Ана!» атты шағын құттықтау қойылымын ойластырыңыз. Таңдауыңыз бойынша:

  • Шағын көрініс;
  • Әнге пантомима.

Топ ішінде рольдерді сомдаңыз.

Тапсырмаға арналған критерийлер:

  • Топта орындаған рөлі;
  • Актерлік шеберлік;
  • Әнге байланысты анықтап көрсету .

Өз қойылымыңызды сыныпта таныстырыңыз.

 

Өзіңіздің және өзгелердің жұмыстарына бағалау жүргізу.

  • Көрсетілімнің қай түрін таңдадыңыз?
  • Өз эмоцияңыз бен сезіміңізді жеткізу үшін қандай көркемдеуші құралдарды қолдандыңыз?

картиналар: Көне Греция

 

 

 

 

 

 

Б.Бейсенова«Мама» әнінің үнтаспасы.

Музыкалық, шулы аспаптар;

Көрініске арналған декорациялық құралдар

Сабақ соңы

2 мин.

 

  •  
  • Мен бүгін сабақта үйренгенім…
  • Сабақта мені толғандырған…
  • Әсіресе менің қолым жеткені…

 

Парақшалар

Жаңартылған күні: 21.02.2022 11:09
Құрылған күні: 21.02.2022 11:09

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст