«М.Маметоваға 100 жыл» тақырыбында тәрбие сағаты. 9Гсыныбы, сынып жетекшісі: Алив Ж

Күні: 26.09.2022

Мүғалімнің аты-жөні: Алив Ж

Сынып:9 «Г»

«М7Маметова 100 жыл»

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларды Ұлы Отан соғысындағы қазақстандықтардың ерлігімен, Мәншүк Мәметованың ерлік істерімен таныстыру, сын есімнің шырайларын ажыратуға үйрету.
2. Оқушылардың қазақтың батыр қыздарының ерлігіне қызығушылығын тудыру, өз ойларын жүйелі түрде жеткізе білуге жетелеу, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.
3.Оқушыларды,елді жаудан қорғаған,елі үшін ерлік көрсеткен азаматтарды құрметтеуге,туған жерін сүюге,Отан үшін отқа түсетін елжанды,ел азаматы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

Тәрбие сағаты

Сабақтың көрнекілігі:

Плакаттар, слайд,

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің/оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдасты-ру кезеңі

3 мин

Оқушылардан Мәншүк Мәметова туралы мәлімет сұрау.
- Студенттер сендер қандай қазақтың батырларың білесіңдер?
-Қабанбай,Бөгенбай,Наурызбай,Бауыржан,Әлия,Мәншүк т.б.
- Мәншүк Мәметова мен Әлия Молдағұлова қандай соғыстың батыры?
Мәншүк Мәметова мен Әлия Молдағұлова Кенес Одағының батырлары.
- Биыл Жеңіске неше жыл толады?
Жақсы жарайсыңдар, енді оқушылар міне бүгінгі тақырыбымыз ұлы отан соғысы батыр қызбен Мәншүк Мәметова мен танысамыз.
- Студенттер,бүгін біз Кеңес Одағының Батыры Мәншүк Мәметова туралы білімдерімізді толықтырамыз.
-Ұлы Отан соғысы 1941 жылыбасталғанынбілеміз.Енді осы соғыстың батыр қызы Мәншүк Мәметованың өмірі туралы айтқым келеді.
Мәншүк 1922 жылыБатысҚазақстаноблысының Орда ауданындадүниегекелген.Ертеата -анасынанайырылып ,Алматыдатұратынағайындарыныңқолындатәрбиеленген.
ШынатыМәнсия.АнасыеркелетіпМоншақдепатағанекен.
ҰлыОтансоғысыбасталғандаМәншүк медицинаиститутындаоқып жүрген.1942 жылынебәрі 19 жасындаөзісұраныпмайданғааттанады.Ұрыста ол пулеметш іболды.

Сабақтың ортасы

(30 мин)

Ал студенттер қазір бізге өз ізденіс жұмыстарын көрсетеді. Мәншүктің өмірбаяны туралы.(1 студент презентациясын қорғайды )

4. Мәншүктің туыстары туралы.(2-ші студент презентациясын қорғайды)

5. Мәншүктің ерлігі туралы. (3- ші студент презентациясын қорғайды )

Жақсы рахмет.Енді тақтаға назарымызды аударамыз жаңа сөздермен танысамыз.

Сабақтың соңы(3 мин)

Сонымен ,балалар Мәншүк тірі болса қазір қандай болар еді,кім болар еді ,қалай ойлайсыңдар?

-Сендер болашақта кім боласыңдар,еліңізге,Отаныңызға қандай қызмет етередіңіздер?

Оқушылардың ойы тыңдалады.

Отанына адал қызмет еткен, Отаны үшін, елі үшін өмірін қиған батырларымызды ешкім,ешқашан ұмытпайды.

Оның ісін ары қарай жалғастыру мына отырған сендерге жүктеледі.Ол-Отанды сүю, көркейту, қорғау.

Қорытынды

(2 мин)

Мұғалімнің сөзі: Бірақ,Мәншүкоралғанжоқ.Мәншүк Мәметова 1943 жылы16 қарашада орыстың көне қаласы Невель түбінде ерлікпен қаза тапты.

1944 жылы 1наурызда оған Кеңес Одағының Батыры атағын берді.

Жаңартылған күні: 28.09.2022 10:13
Құрылған күні: 28.09.2022 10:13