"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

"Сурет салудың дәстүрлі емес әдістері" сынып 5, пән мұғалімі: Құлан Е. М.

Бекітемін_________                                                          Келісемін_________    

Талапкер  ауылының жалпы орта                                   оқу- ісі жөніндегі                                               

 білім беретін мектебінің директоры                              орынбасары:     

С.Х. Абеева                                                                       Ахитова Г.С.

«      »______________2022ж.                                          «    »_____________2022ж.

 

 

 

 

 

 

                                        

 

Сурет салудың дәстүрлі емес әдістері

/шеберлік сабақ/

5 сыныптар

 

 

 

 

Пән: Көркем еңбек

Өткізген: Құлан Е. М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-2022 оқу  жылы

 

 

 

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Визуалды өнер

Мектеп: Талапкер ауылының жапы орта білім беретін мектебі

Күні: 08.02.2022

 Мұғалімнің аты-жөні: Құлан Е. М.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:  

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сурет салудың дәстүрлі емес әдістері

 

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу

5.1.3.1 -Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)

Сабақтың мақсаты

  • Сурет салудың дәстүрден тыс тәсілі және оның бала шығармашылығын дамытудағы рөлі жөнінде оқушыларға мағлұмат беру. Білімдерін жетілдіру

Бағалау критерийі (Күтілетін деңгейлік нәтижелер)

Барлық оқушы:

  • Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтайды

 Олардың ішінен көбісі:

  • Шығармашылық идеяларды зерттейді және дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істейді

Олардың ішінен кейбірі: 

  • Өз тұжырымдамалары мен қорытындыларын негіздей алады

Тілдік мақсаттар

 Сурет салу оқу іс-әрекеті арқылы;

 Күннің  екінші  жартысында бейнелеу  өнері  бойынша жеке  жұмыстар жүргізу.

 Диалог және жазба жасауға арналған сөйлем жинағы:

Менің ойымша….., мен ……. келісемін, мен……….келіспеймін

Құндылықтарға баулу

Өсіп келе жатқан ұрпақты тәрбиелеудегі барлық құндылықтар – сыйластық, достық, толеранттылық, махаббат және өзара көмек, көмек беріге дайындылық

Пән аралық байланыстар

Бейнелеу өнері, тарих, информатика

Алдыңғы білім

Сурет  өнеріндегі көркем құралдары. Сурет өнерінің түрлері мен жанрлары

       

 

 

Сабақ барысы

 

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс –әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтық ортасы

 

        20 минут

  • Ұйымдастыру кезеңі:
  • Мұғалім оқушыларды оқу іс-әрекетіне және жаңа білімді меңгеруге дайындайды;
  • Оқу үрдісінде мотивация беруге жағдай қалыптастырады.

 

Кіріспе сөз.

Бейнелеу өнерінің міндеттері

  • Шығармашылық —бүкіл тірішіліктің көзі. Адам баласының сөйлей бастаған кезінен бастап, бүгінгі күнге дейін жеткен жетістіктері шығармашылықтың нәтижесі.

Бейнелеу өнерінің міндеттері:

  •  Бейнелеу іс-әрекетіне қажетті негізгі техникалық  дағдыларды меңгерту;
  •  сурет салу өнеріне деген қызығушылығын ояту;
  •  көркемдік талғамын арттыру;
  •  іскерлік дағдыларын меңгерту;

Бағыттары:

  • айналаны бақылау және қабылдауын дамыту;
  • бейнелеу өнері түрлері және көркем өнер туындыларымен  таныстыру, көркемдік талғамын арттыру;
  • іскерлік дағдыларды меңгерту.

Шеберлік сабақтын қызықтары

Сурет салудың әдіс тәсілдері.

А).Бастыру.

Ә). Саусақпен сурет салу.

Б). Далаппен сурет салу

В).Нүктелер арқылы сурет салу.

Г).Сия тамшысы графикасы- (кляксография)

Ғ).Дақ графикасы.

Д).Тамшуырмен (пипеткамен) сурет салу

Е).Үрлеу немесе түтікше арқылы сурет салу.

Ж).Жіп графикасы.

З).Жіппен сурет салу.

И).Бір басылымды сурет (монотипия)

К).Мәсуекпен (тіс щеткасымен) сурет салу

Қ).Граттаж.(тырнау әдісі)

Л).Балауыз шаммен сурет салу.

М).Құммен сурет салу әдісі.

Н).Сулау тәсілі.

 

Бастыру:

жапырақ, түрлі өсімдіктер;

поролонның, көкөністердің кішкентай кесектері;

әр түрлі заттардың тығындары, қорапшалар, кішкентай шөлмектер, шишалар;

алақан, қарандаштың теріс бөлігі;

текшелер, өшіргіштер, түймелер, т.б. заттар пайдаланады.

 

 

Нүктелер арқылы сурет салу.

Нүктелер арқылы сурет салу (нүктелі сурет)дәстүрден тыс әдіске жатады.Сурет көптеген жекелеген нүктелер арқылы бейнеленсе ,онда бұл сурет техникасы пуантилизм деп аталады.

 

О чем говорит рисунок.Дети. - 26 Января 2013 - Блог - Персональный сайт

 

 

 

 

 

Как нарисовать точку по этапам Сайт о рисовании

Сия тамшысы графикасы-кляксография

«Сия тамшысы» (дақ тамшысы) әдісінде балаларды қара және түрлі- түсті «сия тамшысын» түсіре білуге үйрету көзделеді.

http://im3-tub-kz.yandex.net/i?id=d3213a56c45f761632f3ec5ec631f0c1-36-144&n=21

 

 

 

http://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=3bb03db5691e0bcb52f4fc1a0c6990d5-105-144&n=21

Дақ графикасы.

Дақ графикасы- бала үшін өте қызықты әдістердің бірі. Дақ графикасы балаларға түспен эксперимент жасауға,суретті өз қалауы бойынша аяқтауға мүмкіндік туғызады.

 

 

Жіппен сурет салу

Жұмыстың мазмұны:

   1 картоннан көлемі 25х25см экран әзірлеу;

2 картонға бір түсті барқыт қағаз немесе фланель жапсыру;

"Детям - счастливое детство!": темы автора Potevita3 фланель немесе барқыт қағазға жүн жіптер қойылады.оларды сұқ саусақпен әсипап,берігірек орналастыруға болады. Жіптерден түрлі түсті бкйнелер жасауға болады. Балалар үйлесімділігін  табуға үйренеді. Сондай-ақ, бұл әдіс баланың қиялын,талғамын,қолдың ұсақ қимылы мен тілін дамытады.

 

Құммен сурет салу әдісі:

Балаларға құммен сурет салу әдісі өте қызықты болмақ ,өйткені олар құммен ойнағанды қатты ұнататыны сөзсіз.

 

Кемеровских детей лечат песочной терапией newsville-kz.ru

 

Сол сияқты балаларды бейнелеу өнеріне баулуда біз бейнелеу өнерінің дәстүрден тыс әдістері көптеп пайдаланамыз. Мысалы:

  • Бормен сурет салу,
  • Көмір және сангинамен сурет салу,
  • Табиғи заттарды пайдаланып сурет салу,
  • Жіптің көмегімен сурет салу,
  • манка жармасын пайдалану арқылы сурет салу,
  • құммен сурет салу т.б.

Алуан түрлі әдістердің балалардың жұмыстарының мазмұнын ашуға өз септігін тигізетінін атап айтпай болмайды. Олардың орындалу барысының өзі балаларға үлкен қанағаттанғандық әкеледі. Әр қимыл сәтті шыққан сайын бала өз жеңісінің жемісін өзгелерге көрсету үшін оны сан рет қайталап көрсетуден жалықпайды.

 

Сабақ презентациясы

 

 

 

 

«Ми шабуылы».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ презентациясы

 

 

 

5 сыныпқа арналған «көркем еңбек» оқулығы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=3fad0881702d196884383d87a9b94192&n=33&h=190&w=285

 

 

Гуашь бояуы, қыл қалам, сурет дәптері, жіп және т,б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Күтілетін нәтиже:

  • Балада көркем өнер туралы білім қалыптасады.
  • Шығармашылығы дамиды.
  • Авторлық бағытта бейнелей біледі.
  • Балалардың іскерлік қабілеті дамып, эстетикалық талғамы артады.  Сурет  іс-әрекеттері арқылы бейнелеу өнеріне деген  сүйіспеншілік оянады.

 

Рефлексия

Көңіл-күй және эмоциональды жағдайдың рефлексиясы:

Парталас көршіңізге арналған үш сөйлемнің біреуін таңдаңыз:

-Жарайсың,

-Бүгінгі сабақтағы жұмысың мені қанағаттандырады,

-Өзіңді бүгінгі сабақта жақсы көрсетуіңе болар еді

 

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникаларын қадағалау

1. Диалог құра отырып оқыту
2. Топтардағы жұмыс
3. Жаңа ақпарат көздерімен жұмыс жасау бойынша саралау жаңа материалды игеру кезеңінде жұргізіледі.
4.Әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды оқушыларға ұсынылатын сабақты бекіту кезеңінде саралау жүргізіледі.

Топтарда әр оқушыға роль беру, топ іщінде әр оқушының белсенділік танытуын, өзара көмек және өзара қолдау жасауға дайындығын болжайды

Бағалау формасы «Ду қол шапалақ»,

«Лайк» ().

 

Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, ұжымдық бағалау

Денсаулық сақтаушы технологиялар. Физминуттар қолдану. Белсенді іс-әркет түрлері. Қауіпсіздік техникасы тәртібі.  

           

 

 

Жаңартылған күні: 10.02.2022 11:44
Құрылған күні: 10.02.2022 11:44

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст