"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Информатика 10"А" сыныбы. Ашық сабақ "Логикалық амалдар", Магзумова Р.С.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Деректерді ұсыну

Педагогтың аты-жөні

 Магзумова Р.С.

Күні

12.10.2021ж

Сынып 10

Қатысушылар саны

 

Қатыспағандар саны

 

Сабақтың тақырыбы:

ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАР

(ДИЗЪЮНКЦИЯ, КОНЪЮНКЦИЯ, ИНВЕРСИЯ)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

 

Логикалық операцияларды (дизъюнкция, коньюкция, инверсия) қолдануды үйренеді

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Логика және оның түрлерін анықтау

Көптеген оқушылар:

Ойлаудың негізгі формалары мен логикалық амалдарды

салыстыру

Кейбір оқушылар:

логикалық амалдарды өмірде қолдану

 

Сабақтың барысы:

 

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

3.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

4.Жаңа тақырыпқа шолу

Өткен сабақты пысықтау:

Үш топқа өткен тарау бойынша Билет сұрақтары беріледі:

  1. Санау жүйесі дегеніміз не? Санау жүйесінің түрлері?
  2. Екілік, Сегіздік, Он алтылық санау жүйесі туралы қысқаша мәлімет беріңіздер
  3. Күнделікті өмірде қандай Санау жүйесін қолданамыз?

Тақтада берілген есептерді шығару

Оқушылардың іс-әрекеттерін мадақтау

1.Мұғаліммен амандасады.

2. «Шапалақ ұру»

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4. «Емтихан» билеттеріндегі сұрақтарға жауап беру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі

-Логикалық жұмбақтарды шешу

- «Логика» дегеніміз не?

- Пікір

Логика туралы түсінік

  1. Ықтималдық логика
  2. Математикалық логика
  3. Логика алгебрасы

Тапсырмаларды орындау

1 – тапсырма: Төмендегі мысалдардың неге
 пікір ұғымына жатпайтынын

2 – тапсырма: Ақиқат пікірді анықтаңыз
Париж – Англияның астанасы.

  1. 11 сан жай саны. (А)
  2. Тышқан – ақпаратты енгізу құрылғысы. (А)
  3. 4+5=10
  4. Барлық аюлар қоңыр түсті.
  5. 2 саны 7 санының бөлінгіші.
  6. 3+5=2х4 (А)
  7. Сканер – компьютер экранындағы мәліметтерді қағазға басатын құрылғы.
  8. II + VI>VIII (А)
  9.  2+6>10
  10. IP адрес – компьютердің  Интернетте орналасқан орнын нақты анықтайтын жазба. (А)
  • Логикалық өрнектер
  • Логикалық амалдар

 

«Джигсо» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды.

І топ: «Логикалық көбейту», 36-37 бет

ІІ топ: «Логикалық қосу», 37-38 бет

ІІІ топ: «Логикалық терістеу», 38-39 бет

 

Ауызша мадақтау, ынталандыру

 

1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі

Логикалық амалдарды Венн диаграммасы арқылы салыстыру

І топ

Дизъюнкция мен Конъюнкция

ІІ топ

Конъюнкция мен Инверсия

ІІІ топ

Дизъюнкция мен Инверсия

Дескриптор:

- Логика және логикалық амалдарды анықтайды.

- Логикалық амалдарды салыстыра алады.

Бағалау

2-тапсырма

 Төменде қарапайым пікірлер берілген:

1) А={Монитор – ақпаратты қағазға басатын

құрылғы};

2) В={Принтер – ақпартты енгізетін құрылғы};

3) С={Процессор – ақпаратты өңдеуші құрылғы};

4) D= {Тінтуір – ақпаратты сақтау құрылғысы};

5) E={Сканер – ақпаратты компьютерге көшіріп өткізетін құрылғы}.

- 1, 2, 3-кестелерді пайдаланып логикалық амалдардың нәтижесін табыңдар.

І топ

1) (¬А);   2) (Сv¬D)

ІІ топ

3) (¬Аv¬D) 4) (¬В);

ІІІ топ

5) (¬D v ¬В) 6) (E^C)

Дескриптор:

Ақиқат кестелерін қолданып логикалық амалдардың нәтижесін табады.

Оқушылар бағалау парағына балл қою арқылы бір-бірін бағалайды.

Мұғалімді тыңдайды

 

 

 

Айсұлу

Адильжан

 

 

Жұппен жұмыс

 

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады

 

 

 

 

 

 

Логикалық амалдардың ұқсастығы мен айырмашылы-

ғын табады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Логикалық амалдарды орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

А4 парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 Plickers тест

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

 

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі

 

Өзін-өзі бағалау.

 

 

Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді.

 

 Plickers приложениесі

   

 

Жаңартылған күні: 13.10.2021 09:24
Құрылған күні: 13.10.2021 09:24

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст