"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Ашық сабақ "Анықталған интегралды геометриялық және физикалық есептерді шешуде қолдану тақырыбына есептер шығару" сынып: 11А, пән мұғалімі: Бидалова А.К.

Сабақ:  №

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10-11 сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау

 

Мектеп: Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бидалова А.К.

Сынып: 11 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Анықталған интегралды геометриялық және физикалық есептерді шешуде қолдану тақырыбына есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.7–анықталған интеграл ұғымын біледі, анықталған интегралды есептей алады.

11.4.1.8 –берілген түзулермен шектелген жазық фигураның ауданың есептейді. 

11.4.1.9– анықталған интеграл көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу формуласын қолданады.

11.4.2.1 –жұмыс және қашықтықты есептеуге арналған физикалық есептерді шешу үшін анықталған интегралды қолданады.

Сабақ мақсаттары

анықталған интегралды есептеу үшін және қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;

Жетістік критерийлері

Дағды

Жетістік критерийлері

Білу, түсіну

анықталған интегралды есептеуді, қисықсызықты трапецияның ауданын табу жолдарын біледі

Білімін қолдану

Формуланы қолданып есептер шығара алады

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

- туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады. 

Пәнгетән лексика мен терминология:

  • дифференциалдау;
  • интегралдау;
  • бөліктеп интегралдау;
  • айнымалы енгізу;
  • айналу денелерінің көлемі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады.

- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады.

- Осы функция градиентінің графигін сызу.

- Экстремалдық нүкте маңындағы градиентті сипаттау. 

- Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны пайдалану.

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету  сияқты әрекеттер жүргізіледі.

Пәнаралық байланыстар

физика

АКТ қолдану дағдылары

Сабақта алынған кез-келген ақпарат Интернет-ресурстармен және электронды кітаптармен және оқулықтармен расталады

Бастапқы білім

 

Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

І.  Ұйымдастыру:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен  амандасу.

«Жүректен жүрекке» Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Топқа бөлу

І топ «Интеграл»

ІІ топ «Көлем»

ІІІ топ «Аудан»

Әр оқушының жинаған ұпайы бағалау парағына жазылып отырады.

Үй тапсырмасын тексеру  №5.1 есеп

 

y=2x+2, y=0 ,x=2

Шешуі: S=+2x=4+4-1+2=9

S=ab=∙3

 

y=x+2, y=0, x=2

Шешуі: S=+2x=+4 -+4=8

S=ab=∙4

 

 

 

Сабақтың ортасы 

5 минут

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Серпілген сауал» әдісі

 

1.Анықталған интеграл дегеніміз не?

2.Алғашқы функция дегеніміз не?

3.Қисықсызықты трапеция және оның формуласы.

4.Ньютон-Лейбниц формуласы.

5.Ауданды есептеу формулалары.

6.Көлемді есептеу формуласы.

 

 ІІ  Жеке жұмыс:       ТЕСТ тапсырмасы

 

№1. интегралын есептеңіз:

A) 1B) 1C) 1D) 1E) 1

№2. Мынасызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз

y = , у = 1, х = 4

A) 7B) 4C) 1D) E) 3

№3. Мына сызықтармен  шектелген фигураның ордината осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз.

А) ;     В) ;    С) ;     D);     Е).

№4.   сызықтарымен  шектелген ауданның   осінен айналуынан пайда болған дененің көлемі неге тең?

А) ;      В);      С) ;      D);       Е).

    

      ІІІ  Жұптық  жұмыс:     

 1.Дененің түзу сызықты қозғалысының жыылдамдығы v=9+2t v/c формуласымен анықталады. Дененің қозғалысы басталған соң 3c ішінде жүрген жолын тап.

t)dx

 

=0 сек             = 3 сек

 

S=+ 2t)dt=(3 )=81+9=90 м                 Жауабы: 90 м

2.Егер дененің жылдамдығы  v=8t+1 м/с болса,қозғалыс басталған соң 3с өткенде қанша жер жүргенін есепте.

=0 сек             = 3 сек

 

t)dx

S=)dt=(4 )=36+3=39 м                       Жауабы: 39 м

3.Дене v(t)= 4t -/с жылдамдықпен түзусызықты қозғалады.Дененің қозғалыс басталғаннан аяқталғанға дейін жүрген жолын анықта.

 

t)dx          v=0

             4t- =0

t(4-t)=0

=0   =4

 

S=)dt =(2-)=(2-)=16(6-) = 16∙= м

                                                                                 Жауабы:м

 

 

IV  Топтық жұмыс:

  1. f(x)=6x- ,   g(x)=  функцияларының графиктерімен шектелген фигураны Ох осінен айналдырғанда пайда болған дененің көлемінесепте.

V= п

6x- =

6x- -=0

6х-2=0

2х(3-х)=0

=0  =0 =3 =9

a=0  b=3

V=п=п-12+-)dx=

п-12)dx=п(12-3)=п(324-243)=81п куб.бір

Жауабы:  V=  81п куб.бір       

 

 

  1. y=4-және y=0 сызықтарымен шектелген фигураны абсцисса осінің бойымен айналдырғанда шыққан дененің көлемін есепте.
  2. =0
  3.     
  4.  
  5. dx

 

 

 

  1. =п)dx=п-8+16)dx=
  2. - +16x)=п((-+32)- (+-32)=п(-+64)=п куб.бір.

3.y=, y=сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияны абсцисса осі бойымен айналдырғанда шыққан дененің көлемін табыңдар.

-x=x(-1)=0

 

=0 =1

 

 

 

 

 

V=п

V=пdx-пdx=пdx=п(-)=

    п((-)-0)=п куб.бір.

 

 

Тарауды бекітуге арналған тест жұмысы

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

Үй тапсырмасы:  №5.9,   №5.11

Рефлексия жазу.

Жаңартылған бағдарлама бойынша қолданылатын кері байланыс және  әдіс-тәсілдер жиынтығы     

 

А.Н.Шыныбеков

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

 

Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары  

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Жаңартылған күні: 25.10.2021 14:28
Құрылған күні: 25.10.2021 14:28

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст