"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Онлайн - ашық сабақ. Информатика 7"А". "Мәтіндік процессордағы кестелер". Магзумова Р.С.

Мектеп:

 Талапкер ауылы №3 орта мектебі

Күні: 19.11.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Магзумова Раушан Сапаргалиевна

Сынып: 7 «А»

Онлайн сабақ

Қатысушылар саны:                                                                                 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтіндік процессордағы кестелер.

Оқу мақсаты

7.2.2.1 – Мәтіндік процессорда кесте элементерін пішімдеу

Сабақтың мақсаты:

  • Мәтіндік процессорында кесте құруды, ұяшықтарды қосуды, алып тастауды, біріктіруді, кестелерді
  •  редакциялауды, пішімдеуді және бөліктерге бөлуді анықтайды.
  • Мәтіндік процессорында кестемен жұмыс жасай алады.
  • Мәтіндік процессорында кестені әр түрлі тәсілдер арқылы құрайды.

Бағалау критерийі

  • Microsoft Word мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдейді
  • Кестені әр түрлі тәсілдермен сызады, өңдейді, құрылымын өзгертеді

Тілдік мақсаттар:

Оқытудың тілдік мақсаты: кестелік деректерді графикалық түрде ұсына (диаграммалар құра) алады

Пәнге қатысты лексика және терминология: кесте, ұяшық, жол, баған

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Міндетті шешу үшін біз… пайдаландық, себебі …
  • Деректерді бейнелі көрсету үшін … болады.

Құндылықтарға баулу:

Өмір бойы оқуға дайын болу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс:

Математика, ағылшын тілі

Алдын ала білім:

Оқушыларда мәтіндік процессордағы кестелермен жұмыс дағдысы бар. Оқушылар интернет желісінде ақпарат іздей алады.


 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет

Ресурстар

Сабақтың басы


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

Сабақтың ортасы

  • Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылармен сәлемдесу

ә) Оқушыларды түгендеу

б)оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

  • Жағымды ахауал - Әр ұлттың сәлемдесу салттары арқылы оқушыларға жағымды ахуал қалыптастыру.

 

  • Күтілетін нәтиже
  1. Электрондық кестелерді форматтау тәсілдерін біледі
  2. Ұяшықтарды редакциялайды
  3. Кестедегі деректерді өңдейді

Слайд 1

 

Әр ұлттың сәлемдесу суреттері

 

 

 

 

Жаңа білім

 

  • Күнделікте өмірдегі кестелер....
  • Мұғалімнің түсіндірме жұмысы.
  • Біздің өмірімізде мәтінді безендіру немесе құжатты кесте түрінде даярлау жиі кездеседі. Оларға: мектеп журналдары, үлгерім табелі және сіздердің күнделік парақтарың т.б. Мәтіндік процессоры кесте құруды жеңілдетеді, ол өзіне бағандардың енін есептеу мәселелерін жүктейді.
  • Кесте дегеніміз – бұл баған мен жолдардың
  • қиылысы.
  • Кестенің бағаны мен жолының қиылысқан жері
  • ұяшық деп аталады.
  • Жол– көршілес ұяшықтардың бірлестігі
  • Баған — көршілес ұяшықтардың тік бірлестігі.
  • Кесте құрудың әдістері:
    1. Вставка ⇒ таблица ⇒вставить таблицу
    2. Вставка ⇒ таблица
    3. Вставка ⇒ таблица ⇒нарисовать таблицу

Кестенің ішін біріктіру үшін: Кестені ерекшелеп алып, объеденить ячейки арқылы;
Кестені ұяшықтарға бөлу үшін: Кестені ерекшелеп алып, разбить ячейки арқылы;
Кесте ұяшығындағы мәтіннің бағытын өзгерту үшін: Кестеге барып, тышқанның оң жақ батырмасы арқылы динамикалық менюден  Направление текста батырмасын басамыз.

 


Оқушылар кестелерді қолдану мысалдарын туралы айтып береді


 


 


 


 


 


Кестенің негізгі элементтерін 3 тілде айтып, дәптерге жазып алу

Кестеtable [teɪbl] - таблица

Ұяшық – cell [sel] - ячейка

Жол - row [rau] - строка

Баған - column[ˈkɒləm] – столбец

 

 

Онлайн Мектеп

  • Компьютермен жұмыс: «Білгенге маржан» әдісі

 MS Word терезесін ашып 4 бағаннан, 5 жолдан тұратын сынып тізімін құраңыз.

Р/с

Оқушының аты-жөні

Сыныбы

Туған жылы

       

1

     
       

2

     
       

3

     
       

4

     
       

5

     
 


Дескриптор

  1. Мәтіндік редакторда бірінші әдіспен кесте құрады
  2. Кестеге жол қосады
  3. Кестедегі төртінші ұяшықты біріктіреді
  4. Дайын болған кестенің түсін, шегарасын өзгертеді

«Коментарий» әдісі арқылы бағалау

Практикалық жұмыс
 


 

 

 


 

Карточкалар, слайд, компьютер


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Ширату жаттығулары

Жұмбақты шеш:

Тұрады ол жолдармен бағандардан,
Және тұрар ұяшықтар ағымынан.
Кәне ойланып көрейік ол не екен,
Баған менен жолдарды қиылыстырған.

(Кесте)

Тіктөртбұрышқа ұқсайды,

Елемей кетуге болмайды.

Бағанменен жолдардың қиылысы,

Кестеде қай элементті құрайды.

(Ұяшық)

Кестенің бір негізгі элементі,
Көлденең ұяшық құру қызметі.
Ұяшық емес, баған емес ол не екен?
Кестенің негізгі болған қызметі.

(Жол)

 

 «Коментарий» әдісі арқылы бағалу

Слайд


 

Сабақтың соңы

«Сұрақ – жауап» әдісі.

  1. Кесте дегеніміз не?
  2. Кесте құрудың неше тісілі бар?
  3. Қарындашты құру арқылы кестені қалай құруға болады?
  4. Ұяшық дегеніміз не?
  5. Бөліп алған ұяшықтарды қалай біріктіреміз?
  6. Құрылған кестеге жолдарды, бағандарды қалай қосуға болады?

Слайд


 


 


 

С абақ бойынша рефлексия

 

Бүгінгі сабақта жүрегім арқылы не сезіндім?

 

Бүгінгі сабақта қолым арқылы не жасадым?

 

Б үгінгі сабақта миым арқылы не ойладым?

 


 

Оқушылар бүгінгі сабақта алған әсерлерін, тілектерін айтады


 

Үйге тапсырма:

  1. https://onlinemektep.org/schedule/lesson/4e00cd12-d20e-426b-a286-f28b19179e04
  2. Оқулық: 41-43 бет, 45 бет (ком болса)
 

 

 

Жаңартылған күні: 26.11.2020 11:07
Құрылған күні: 26.11.2020 11:08

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст