"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Желідегі қауіпсіздік. Магзумова Р.С 8 -сынып

Қысқа  мерзімді  сабақ  жоспары

 

Сабақ тақырыбы

Желідегі қауіпсіздік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.2.1. Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Желідегі  қауіпсіздік ережесін білу

Оқушылардың басым бөлігі:  Интернет желісін пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып алаяқтардан сақтану.

Кейбір оқушылар: Интернет желісін пайдалануда қауіп-қатерден дұрыс қорғана алады

Ойлау дағылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау

Бағалау критерийі

  • Компьютер қауіпсіздік интернет желісі қауіпсіздігін біледі және компьютерлік қауіпсіздікті салыстырады
  • интернет желісін пайдалануда алаяқтардан сақтанады және қауіп қатерлерді  анықтайды.

Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін сақтайды, мысалдар келтіреді

Тілдік  мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Желілік қауіпсіздік,ақпараттық қауіпсіздік, алаяқтық кибербуллинг

 IP - адрес

Құндылықтарды

дарыту

 

-  Қaрым-қaтынaс жaсaу қaбілeті;

-  Дeнсaулық, достық жәнe aйнaлaсындaғылaрғa қaмқорлық көрсeту;

Пәнаралық байланыс

Ағылшын, математика

Алдыңғы білім

 

Адам ағзасына электрондық құрылғылардың қандай кері әсері бар және олардан қорғанудың қандай тиімді тәсілдері бар екенін айту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5-минут

 

Топтастыру

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау

3 минут

 

 

 

 

Жаңа тақырыпты ашу кезеңі

5 минут

 

 

 

 

Жаңа тақырып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебат

13 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгелдеу

Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Шаттық шеңбері» бойымен тұрғызып «Өрмекші» әдісі арқылы бір-біріне жіпті жіберіп жақсы тілек ағылшын тілінде айтқызамын.

 

Топтастыру. Оқушыларды   2 топқа біріктіремін

Топтастыру:

Шарты:"Ақпарат",  "Желі" сөздері  жазылған  парақшаларды   таңдап, топтарға  бірігеді.

Саралау: жіктеу  тәсіліне  сәйкес  оқушылар топталады.

Мақсаты: Баланың тақырып аясында бастапқы білімін анықтау мақсатында «Миға шабуыл» әдісімен төмендегі сұрақтарға жауап береді, топ аты қорғалады.

What is the information?    Ақпарат деген не?

What is a network?         Желі деген не?

Желідегі қауіпсіздік

Дескриптор:

Аударма мағынасын табады

Мәтінді оқып, кибербуллингті сипаттайтын 3 сөз жазады

Адам денсаулығына тигізетін әсерін атайды

Қарсы күресу ережесін түзіп, мысал келтіреді

Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді.

«Ақпарат» тобына

Тапсырма: Венн диаграмасы арқылы компьютерлік қауіпсіздік пен желілік қауіпсідікті салыстырыңдар?

Дескрипторлар:

Компьютерлік қауіпсіздік туралы біледі

Желілік қауіпсіздік туралы біледі

Компьютерлік және желілік қауіпсіздікті салыстырады

Смайликтер арқылы бағалаймын

«Желі» тобына

Тапсырма: Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады?

Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін жасап ұсыныңдар. Жасалған ереженің әрбір пунктіне дәлелді мысалдар келтіріңдер.

Дескрипторлар:

Кибербуллингке қарсы күресу шараларын анықтайды

Ортақ ереже жасай алады?

Смайликтер арқылы бағалаймын

 

Екі топ арасында дебат өткізу (1 топ жақтаушы, 2 топ даттаушы)

Интернет желісін  пайдалануда желіде жұмыс жасау қауіпсіздігін сақтау қажет бе? тақырыбында жақтаушы және даттаушы топтар өз пікірлерін қорғайды

Дескрипторлар: Интернет желісін  пайдалануда желілік қауіпсіздікті сақтаудың маңыздылығын тұжырымдайды.

Смайликтер арқылы бағалаймын

 

 «Kahoot» ойыны арқылы  сұрақтарға дұрыс жауап табу

Дескриптор:

интернет желісіндегі алаяқтық түрлерін біледі

Желідегі қауіпсіздігі туралы сұрақтарға жауап бере алады

 

Қалыптастырушы бағалау: ойының қорытындысы экранға шығады

 

 

Жіп

 

 

 

Тірек қағаздары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақпарат

қауіпсіздігі туралы

мәнмәтін

 

Желі қауіпсіздігі тулары слайд

Бейнеролик

Bilimland.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Сабақ   соңында  "Плюс, минус, қызықты " әдісі  өткізіледі

«+» - оң әсерлі фактілерді, алған білімдері жайлы;

«-» - «түсініксіз болып тұр» деген жағдайды жазу;

«Қызықты» - өздеріне не қызықты болғанын жазасыңдар

+    _____

-     _____

Қызықты___________

       

 

 

 

Қосымшалар:

Жаңартылған күні: 20.01.2020 13:20
Құрылған күні: 20.01.2020 13:20

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст