"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Открытый урок по информатике на тему "Выбор программного обеспечения". 9г класс, Магзумова Р. С.

 

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:   9.1В бөлім.

Компьютерді таңдау

 

Күні:  14.10.2022ж

 

Сынып:  9Г

                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 

  Талапкер ауылы ЖОББМ

  Информатика пән мұғалімі:

  Магзумова Раушан Сапаргалиевна

Қатысқандар:                               Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарламалық  жасақтаманы таңдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.2.1 қолданушының  қажеттілігіне  байланысты  бағдарламалық қамтамасыз  етуді  таңдау

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- Программалық қамтамасыз ету, программалық жүйелер, программалаудың дамуы ұғымы туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

 -  Программалалык жабдықтама түрлерін  ажырата алады,

Кейбір оқушылар:

 - Кез келген компьютерде  орнатылған программалық жабдықтардың сипаттамаларын,   компьютерге орнатылған ПЖ үлгісін, жүйенің техникалық параметрлері мен орнатылатын  ПЖ  сәйкестігін  анықтай  алады

Бағалау критерийі

- Программалық қамтамасыз етудің түрлерін біледі, программалық   ОЖ қызметін, жіктелу жолын түсіндіре алады.

- Программалық жабдықтамалардың түрлерін ажырата алады.

- Кез – келген компьютердің программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы мен жіктелуін түйіндейді.

Тілдік мақсаттар

 

 Оқушылар

Пәнге тән лексика және терминалогия.

Программалық жабдықтаманың түрлерін біледі.

software - программалық жабдықтама  

– hardware – аппараттық жабдықтама

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

ОЖ, ЖПЖ,ҚПЖ,ПЖ, қосымшалар

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

- Қалай ойлайсыңдар, неге ОЖ-нің біреуі кең тараған?

- Компьютерден басқа қандай құрылғыларда ОЖ бар?

Талқылауға арналған тармақтар:

 - Компьютердің программалық жабдықтамасы деген не?

 - ОЖ қашан жүктеледі?

 - Компьютерлеріңде қандай ОЖ орнатылған?

 - Қосымшаларға қандай программа жатады?

 - Программалық жабдықтаманың қандай түрін өздеріңе құруға болады?

 

Құндылықтарға баулу

 

Программалық қамсыздандыру тақырыбын түсіндіре отырып  оқушыларды ойлау, есте сақтау  және алған білімдерін өмірде қолдануға үйрету .  Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу

 

Пәнаралық байланыс

Агылшын тілі пәнімен термин сөздерді қолданамын

 

Алдыңғы білім

 

Жүйелік, қолданбалы, бағдарламалық қамтамасыз ету және бағдарламалау жүйесін ажырата білуді түсінеді.

 

 

 

 

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушылардың  сабаққа қатысушыларды тексеру.

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушылар

«Жылы жүрек – жақсы тілек»  арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.

 

«Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтарға біріктіру.

 1- топ     «Программа»

 2 -топ     «Компьютер»

 3- топ     «Операциялық жүйе»

 

Үй тапсырмасы

«Презентация»  әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтау.

  1. Компьютердің қандай түрлері бар?
  2. Дербес компьютер дегеніміз не?
  3. Сыртқы құрылғыларға не жатады?
  4. Компьютер орнатылған программалық жабдықтар мен құрылғылардың сипаттамаларын қалай көруге болады?

 

Бағалау критерийі:

   Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

2 мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

процессор

жад түрлері

монитор

принтер

сканер

плоттер

дискілер

пернетақта

тінтуір, т.б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар суретке қарап сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.

1.Суреттен не көріп отырсыңдар?

2.Осы суреттердегі белгішелер сендерге таныспа?

 

 

 

Kundelik.kz сайтынан оқушыларға

программалық қамтамасыз ету тақырыбына бейнеролик көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіремін.

 

 

 

«Джигсо» әдісі арқылы оқушылар әр топ өздеріне түскен атауға  постер қорғайды

тапсырмалар

1- топ   «Жүйелік БЖ»

2 – топ  «Қолданбалы БЖ»

3- топ   «Программалау жүйелері»

 

Бағалау критерийі:                   Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

Дербес компьютер

Аппараттық жабдықтамалар

Программалық

жабдықтамалар  (ПЖ)

Жүйелік ПЖ

Қолданбалы ПЖ

Аспаптық ПЖ

Операциялық жүйелер

1. Мәтіндік редакторлар

2. Кестелік процессорлар

3. Мәліметтер базасы

4. Графикалық редакторлар

5. Тұтынушы программалар

 

1. Программалау тілдері:

Бейсик, Паскаль, Дельфи, т.б

2. Трансляторлар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

 

Кестені толтырыңдар:

 

  1. Тапсырма

Сыныптағы компьютерге орнатылған программалық жабдықтарғаталдау жаса.

 

Программалық жабдықтама

Атаулары

Қолдану түрі

 (тегін, ақылы)

Операциялық жүйе

 

 

Мәтіндік ҚПЖ

 

 

Графикалық ҚПЖ

 

 

Видео өңдейтін ҚПЖ

 

 

Офистік ҚПЖ

 

 

Браузерлер

 

 

Архиватор программалар

 

 

 

 

 

2-тапсырма

 Сыныптағы компьютердің техникалық сипаттамаларын анықтап, төмендегі кестені толтырыңдар.

Құралдардың

Техникалық сипаттамалары

Процессор

 

Қатқыл диск

 

Дыбыс картасы

 

Дисплей

 

USB

 

 

 

 

 

Слайд

 

Kundelik.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер, тәжірибелік тапсырмалар

 

Сабақтың соңы

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Plickers” әдісі арқылы оқушылар тест сұрақтарына жауап беру арқылы қорытындылаймын.

1.Компьютердің техникалық сипаттамаларын білудің қандай маңызы бар?

2.Программалық  жабдықтама  қолдануына  байланысты қалай  бөлінеді?

3.Программалық  жасақтаманы  компьютердің жылдамдығына әсер етпейтіндей етіп қалай дұрыс таңдау керек?

 

Кері байланысты  «Insert » әдісі арқылы  жүргіземін.

 

Оқушылар «Insert әдісі» арқылы стикерге кері байланыс жазып сәйкес суретке жапыстырады

 

Білемін?

Білдім?

Білгім келеді?

 

 

 

Үйге тапсырма

Тақырып 6, 29 бет Практикалық жұмыс, төмендегі кестені толтырыңдар.

 

 

Бағалау

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ағаштар бейнеленген кеспе қағаздар

 

Бағалау критерийі

- Программалық қамтамасыз етудің түрлерін, ОЖ қызметін, жүктелу жолын түсіндіре алады.

- Программалық жабдықтамалардың түрлерін ажырата алады.

- Кез – келген компьютердің программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы мен жіктелуін түйіндейді.

 

Дескрипторлар:

-Программалық  қамтамасыз  етудің түрлерін біледі;

- Ақпараттық жабдықтамалар туралы біледі;

- Программалық жабдықтамалар туралы біледі;

- Операциялық жүйенің басты қызметін сипаттайды.

- ОЖ нің қызметін, жүктелу жолын түсіндіреді

- Компьютердің техникалық сипаттамаларын түсіндіре алады;

- Программалық жабдықтамалардың түрлерін ажырата алады;

- Компьютердің программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы мен жіктелуін түйіндейді.

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

Тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшшеліктерін ескере отырып дайындадым. Деңгейлік  тапсырмалар жеке, топтық, жұптық,  тапсырмалар орындалып отырды.  «Суреттер сөйлейді» әдісі, «Джигсо » әдісі  оқушылардың ойын ашық айтуға, бір-бірін тыңдауға баулу.Деңгейі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмаларды орындатамын.

  1. Программаның жұмыс істеу схемасын сызуға тырысып көріңіз.
  2. Арнайы мақсаттағы программаларға мысал келтір.

3. Жалпы    мақсаттағы программалар мен арнайы мақсаттағы программаларды
бір - бірімен салыстыр.

 

 

 

 

Тапсырмалар «бас бармақ»  әдісі арқылы  бағалаймын. «Бағдаршам» әдісі арқылы жаңа сабақты қаншалықты түсінгенін анықтаймын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, дене  мүшелеріне  сергіту  жаттығуларын  жасау.

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланысты  «Insert » әдісі арқылы  жүргіземін.

 

 

Оқушылар «Insert әдісі» арқылы стикерге кері байланыс жазып сәйкес суретке жапыстырады

 

Білемін?

Білдім?

Білгім келеді?

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

       

 

Страница создана: 14.10.2022 15:19
Страница обновлена: 14.10.2022 15:19

Мы в соц.сетях

Для родителям...

Список организаций
Текст