"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Талапкер отдела образования по  Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Табиғатқа саяқат. Б б дыбысы мен әрпі. 1 - сынып. Касаева Ж. Т

Пән:сауат ашу

Сынып:1

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақтың тақырыбы: Табиғатқа саяқат. Б  б дыбысы мен әрпі.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімдегі

оқу мақсаты

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет  бойынша шағын  әңгіме  құрап  айту.

1.3.8.1. Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғары және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар  орындай алады: Б әріпін таниды, дыбыс түрлеріне   ажыратып,  сәйкестендіреді. Сөздерді буындап оқып, үлгі бойынша талапқа сай жазады.

Көпшілігі орындай алады:Табиғат туралы суреттер бойынша

Б дыбысына қатысты сөз  құрайды, сөздерді тұтастай оқиды.

Кейбірі орындай алады. Б дыбысы қатысты сөздерді түсініп оқиды, дыбыстық талдау жасай алады.Берілген сюжетті сурет  бойынша шағын  әңгіме  құрап  айтады.

Бағалау

критерийлері

· Сөздегі дыбыстардың түрлерін
(дауысты/дауыссыз, жуан және жіңішке
дауыстылар) анықтайды.

·Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды.
·Әріп  элементтерін   дұрыс   байланыстырып  жазады

 

Тілдік  мақсат

 

 

Оқушылар орындай  алады:Б дыбысынан басталатын сөздер айтады.

Түйінді сөздер мен сөзтіркестері: бақа, балық, бота, бақша,бор.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі

 Суреттермен жұмыс.Мәтінмен жұмыс.

                                                                                                                                                                                                      

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Кім? Не? сұрағына жауап беретін сөздерді ата.

- Бор неден жасалады?

- Саған кімнің сөзі ұнады? Неліктен?

 

Құндылықтарды дарыту

 

4.Рухани жаңғыру. Еркін елдіңболашағы –фундаментальды білім мен дамыған ғылым еншісінде.

Оқушыларды отанын сүюге,  табиғатты   қорғауға тәрбиелеу. Жауапкершілік,  сыйластық,  өзара  түсіністік  құндылықтарды қалыптастыру.

Денсаулық, техника қауіпсіздігінің сақталуы

Сынып бөлмесінде, сабақ барысында, сергіту сәтінде жеке бастың жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау.

Пәнаралық байланыс

дүниетану ,жаратылыстану, дене шынықтыру, көркем  еңбек.

АКТ қолдану дағдысы(сабақта қолданылатын болсақ көрсетіңіз)

http://travel.nationalgeogr
aphic.com/travel/countrie
 

Алдыңғы меңгерілген білім

 

Әріптерді таниды, дыбыс  түрлерін  ажыратады , сөздерді буындап оқи алады.

 

                

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

-Сәлемдесу.

Қайырлы күн мектебім,

Қайырлы күн ұстазым,

Үлкенге де сіз,  кішіге де сіз,

Бәріңізге  бас  иіп,  сәлем  бердік  біз.
Хормен айтамыз. Айшық  бойына жиналып гүлді келесі  тұрған оқушыға беру арқылы  жақсы тілегін арнайды.

Топқа біріктіу

Ботақан , бұзауқан, балапан суреттері арқылы топқа біріктіремін                                            

1-топ: Ботақан                                                                

2-топ:Бұзауқан

3-топ:Балапан                                                                                    

(ТЖ, МК) «Жұмбақты тап!» ойынымен өткенге  шолу жасаймын

Мақсаты: оқушылардың ой ұшқырлығын , тапқырлығын, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру.

Тапсырма:

        1-топ: Ботақан

Қаймықпайды күшті  аңнан,

Қорқады  тек  тышқаннан.(Піл)             

        2-топ:Бұзауқан

П дыбысынан басталатын сынып затын  ата.(Парта)

       3-топ:Балапан                                     

Бір  керуен қатарында  өңшең түйе,     

Аузынан жалын  шығар  қара  күйе,

Жүрмейді  ұрса-дағы  басқалары,

Бәріне жалғыз  бура  болған  ие.   (Пойыз)   

Дескриптор :

- сұрақтарға жауап береді.

- П әрпінен келетін сөздерді табады.

- сөздерге дыбыстық  талдау  жасайды.

Қ.Б. геометриялық фигуралар  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

геометриялық фигуралар 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

                                      

 

 

Сабақ ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(ЖЖ,МК)  Жаңа сабаққа оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын туғызу  мақсатында

 « Балық  аулау» әдісін қолданамын.

Мақсаты:Логикалық ойлау дағдысын дамыту.Байқағыштық қабілетін және зерттеу дағдысын дамыту.

Тапсырма: Б әрпінен басталатын сөздер  табу және айту.

 

Дескриптор :

  • Б әрпінен басталатын сөздерді  табады.
  • Жоғалған    әріптерді  табады.                                                                                 Қ.Б. смайликтермен  бағалау.

 

 

(МК)(Т.Ж)  «Сипатта да, тап!» әдісі арқылы суретпен жұмыс жүргіземін. Слайд көрсетемін.Б дыбысы мен әріпін  түсіндіремін.

Оқулықпен жұмыс. Бор неден жасалады?

Суретте қандай затты  көргенін айтып беру.

Мақсаты:Логикалық ойлау дағдысын дамыту.Байқағыштық қабілетін және сөздік қорын дамыту.Айтылым  дағдысын жетілдіру.

Тапсырма:

 Бордың  түсін  ажырату және құрамын  анықтау.

 

 

Дескриптор

  • Бордың түсін  ажырата  алады.

   - Оның  құрамын анықтай  алады.

Қ.Б.  геометриялық фигуралар 

 

  (ЖЖ) «Бағытталған жазу» әдісі арқылы  Алдымен әріпті ауаға  жазамыз , дәптермен жұмыс жүргіземін.

Мақсаты:

Сауатты жазу.Бірлесіп жазу жазылым дағдысын дамыту.

Тапсырма:

Б дыбысын және суреттегі сөздерді жазады.(Бб )   Дескриптор:

  - Әріпті  дұрыс жазады.

  - Элементке  сай жаза  алады.

Қ.Б «Теңге» әдісімен бағалаймын. Жақсы әдемі жазған оқушыларды

Орта жазған оқушыларды ынталандырамын.

 

 

 

Сергіту сәті:Музыка арқылы жаттығуды орындайды.

Орнымыздан  тұрайық (орындарынан тұрады)

Құстай қанат қағайық (қолдарын жаяды)


(ТЖ)  «Диалог және қолдау көрсету » әдісі пайдаланамын.

 Мақсаты: Әр оқушының зейінін  арттыру.  Сауатты  оқыту дағдысын  дамыту.

Тапсырма:

Бор неден жасалады?

Саған кімнің сөзі ұнады? Неліктен?

Дескриптор: 

  - бордың қүрамын  анықтайды.

  - мәтіндегі  диалогті сыныптасымен рөлге бөліп  оқды.

 

Барлығы: - Б дыбысы қатысқан сөздерді буындап оқиды. Бақа, балық,  бота, болат, бөрік, бақша, бақбақ,балта,балға,бала,бал....

Көпшілігі: - Б дыбысы қатысқан сөздерден сөйлем құрайды...Дыбыс пен әріпті ажыратады.

Кейбірі: -Мәтінді  түсініп  оқи  алады. Өз ойын әрі  қарай  жалғастыра  алады.

ҚБ.-Жарайсың, Керемет, Талпын

-Әлі де қолыңнан келеді

 «Тенге »әдісі арқылы бағалаймын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

жазу дәптерлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көңілді әнімен билейді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

Микрафон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

(ЖЖ) «Кім тапқыр?»  ойынын ұйымдастырамын

Мақсаты: Білім  алушылардың сөздерді оқу, проблеманы шешу және ойлау қабілеттерін жетілдіру.

Тапсырма:Сөздер мен суреттерді байланыстыра отырып,  дауыстап оқу.

Апам                  ә-кел-ді.     Гүлді               ал-ды-на  екті.

 Оған              су  құйды.  Бақшада      жайқалды.

Дескриптор:

- сурет пен сөзді дұрыс байланыстырады.

- сөйлемдерді  буындап оқиды  және  суреттер  қойу  арқылы  сөйлемді  толықтырады.

ҚБ. «Тенге »әдісі арқылы бағалаймын.

Рефлексия кері - байланыс әдістерінің бір:
 

 

Суреттер   плакат

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті жоғары оқушылар Адам есімдерінің неліктен  бас әріппен жазылатындығын  түсіндіріп береді. Б дыбысынан басталған адам есімдерін атайды. Мәтінді  түсініп  оқи  алады. Өз ойын әрі  қарай  жалғастыра  алады.

 

 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз

Қ.Б « Геометриялық фигуралар» әдісі

ҚБ « Смайликтер» әдісі арқылы

Қ.Б «Теңге» әдісі  арқылы бағалаймын

 

Дескриптор: - сурет пен сөзді дұрыс байланыстырады.

- сөйлемдерді  буындап немесе тұтас сөздермен оқиды.

 

 

    

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ бойынша  рефлексия

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?

  Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?

Сабақ барысында  сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не ?

             

 

Жаңартылған күні: 22.01.2020 09:19
Құрылған күні: 22.01.2020 09:19

Біз әлеуметтік желіде

Ата-аналар үшін...

Ұйымдар тізімі
Текст